top of page

Motivační rozhovory

Motivační rozhovor je poradenská metoda, která pomáhá lidem ke změně chování posílením vnitřní motivace. Je to praktický, empatický a krátkodobý proces, který bere v úvahu, jak těžké je udělat změnu ve svém životě. Motivační rozhovory kladou důraz na spolupráci, rozvíjení vnitřní motivace a vlastních kompetencí klienta. V neposlední řadě staví na respektu k svébytnosti klienta i jeho vlastní zodpovědnosti za svůj život a rozhodování.

Když je používán

Motivační rozhovory se zejména používají k řešení závislostí různého druhu, ale také pro zvládání fyzických zdravotních stavů, jako je cukrovka, onemocnění srdce nebo řešení domácího násilí, rizikového sexuálního chování, zvládání poruch příjmu potravy, změně životosprávy, v probační službě a v práci s mladistvými. 
Výzkum ukázal, že tento přístup funguje výborně u jednotlivců, kteří mají nízkou motivaci nebo jsou nepřipraveni na změnu. Je méně užitečný pro ty, kteří jsou již silně motivováni ke změně. Motivační rozhovor je vhodný také pro lidi, kteří jsou naštvaní nebo nepřátelští. Možná nejsou připraveni se zavázat ke změně, ale motivační rozhovor jim může pomoci projít emocionálními fázemi nezbytných k nalezení jejich motivace.


Co čekat

Při motivačních rozhovorech empatickým způsobem podporujeme klienty, aby mluvili o svých potřebách a důvodech, proč se chtějí změnit. Úkolem pracovníka je především rozvinout rozhovor o změně a závazku. Pracovník naslouchá a reflektuje klientovy myšlenky tak, aby klient mohl bez posuzování slyšet své vlastní důvody a motivy pro změnu i to co ho dosud svazovalo a udržovalo v neblahodárném stavu. Motivační rozhovor je obecně krátkodobé poradenství, které se odehrává pouze během pár sezení, ačkoli mohou být principy této práce také zahrnuty do dlouhodobější terapie. Motivační rozhovory byly od počátku metodou zaměřenou prakticky. Celý koncept vzešel z prakticky orientovaných otázek lékařů a terapeutů (hlavně norských). Pokládáme tento přístup za velice užitečný i jako součást zdravotní péče, sociální a kontaktní práce, kdy motivační intervence mohou trvat pouze několik minut v rámci zdravotního ošetření, sociálního šetření nebo krátkých intervencí v nízkoprahových zařízeních.

 

Jak to funguje

Motivační rozhovory se vyvinuly z humanistického přístupu Carla Rogerse s využitím poznatků z kognitivní terapie, systemické teorie a sociální psychologie. Jakkoliv se motivační rozhovor jako metoda orientuje na klienta, ponechává si terapeut v rukou pevné řízení směru rozhovoru, jeho účelu a aktivně hledá ten správný moment pro intervenci. Prvním cílem je posílení vnitřní motivace člověka a druhým cílem je, aby se člověk zavázal ke změně. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří slyšeli sami sebe nahlas vyjádřit závazek ke změně, byli lépe schopní tuto změnu provést, než lidé, kteří pouze mluvili o potřebě a své touze po změně. Úloha terapeuta je spíše o naslouchání a cíleném podporování.

Rozsah kurzu: 

40 výukových hodin

(3 setkání)

 

Kapacita kurzu: 

14 účastníků

 

Cena kurzu: 

8 100 Kč

Pro studenty VŠ

a rodiče na

rodičovské dovolené:

7 700 Kč

Místo konání: 

Bude upřesněno před konáním kurzu.

8. termín kurzu:

1. setkání:  11. 02. - 12. 02. 2023

2. setkání:  04. 03. - 05. 03. 2023 

3. setkání:  01. 04. - 02. 04. 2023

bottom of page